انواع ماشین فرز و تجهیزات جانبی فرزکاری

انواع ماشین فرز

1- ماشین فرز عمودی (End mill)

ساختمان این نوع ماشین فرز , که مشابه فرز افقی است با این تفاوت که محور اصلی آن بصورت عمودی یاتاقان بندی شده است. به کمک این ماشین می توان فرآیندهای ماشینکاری نظیر پیشانی تراشی, شیارتراشی سطوح منحنی و زاویه دار را انجام داد.

ماشین فرز عمودی

2- ماشین فرز افقی (Arbor mill)

محور اصلی این نوع ماشین فرز بصورت افقی یاتاقان بندی شده و میز آن در سه جهت عمود بر هم طول , عرض و ارتفاع حرکت می کند. کاربرد عمده دستگاه های فرز افقی در تراشیدن سطوح تخت, شیار های مستقیم و مارپیچ , چرخدنده تراشی و فرم تراشی است.

ماشین فرز افقی

3- ماشین فرز یونیورسال

این نوع ماشین فرز با تبدیل محور اصلی به افقی و یا عمودی و همچنین توانایی دوران میز حول محور قائم , قادر به فرزکاری اکثر قطعات با شکلهای مختلف می باشد.

ماشین فرز یونیورسال

4- ماشین فرز دروازه ای

این گروه از ماشین های فرز جهت کاربردهای سری تراشی و تولید انبوه در صنایع سنگین بکار گرفته می شوند. این ماشینها در دو نوع دروازه ای یک ستونه و دو ستونه موجود می باشند.

ماشین فرز دروازه ای

اجزای ماشینهای فرز

 

1- گیره ها

برای اینکه قطعه کار بصورت محکم در زمان فرزکاری روی میز فرز مهار شود از انواع مختلفی از گیره (Machine Vise) ها استفاده می شود که عبارتند از :

– گیره رومیزی ساده

گیره رومیزی ساده فرز

– گیره رومیزی گردان

گیره رومیزی گردان فرز

– گیره رومیزی هیدرولیک

گیره رومیزی هیدرولیک فرز

– گیره رومیزی یونیورسال

گیره یونیورسال که بیشتر در ابزار سازی دقیق و برای ماشین فرز به کار می رود نوع دیگری از گیره هاست. دقت ، ظرافت و همچنین توانایی انجام کار این گیره ، لزوم استفاده آن را چند برابر می کند ،اما متاسفانه به دلیل گران بودن و دقت لازم هنگام کار ،کمتر مورد استفاده قرار گرفته است.

گیره رومیزی یونیورسال فرز

2- میز دستگاه فرز

در ماشین های فرز علاوه بر میز اصلی که قابلیت جابجایی طولی و عرضی را دارا می باشد , از میزهای خاص جهت ماشینکاری سطوح شیب دار و تحت زاویه استفاده می شود که برخی از آنها عبارتند از :

– میز صلیبی

– میز قابل انحراف

– میز زاویه دار قابل تنظیم (Rotary Table)

– میز گردان

از میز گردان برای تراشیدن کمان , تقسیمات محیطی و دایره ای , ایجاد فرورفتگی و برجستگیهای دایره ای, منحنی و مارپیچ ارشمیدس استفاده می شود.

بر روی تمامی میزهای ماشین فرز, شیارهای T شکل جهت نصب قطعات و ابزارهای مختلف پیش بینی شده است.

میز صلیبی فرز

میز فرز گردان

3- روبنده و زیر سری

در مواردی که قطعه کار بسیار بزرگ و سنگین باشد و نتوان آنرا به کمک گیره کاملا مهار کرد , از قطعات فلزی به نام روبنده استفاده می شود که قطعه کار را بواسطه شیارهای T شکل میز , کاملا مهار می کنند. روبنده ها بر مبنای شکل ظاهری به انواع مختلفی تقسیم می شوند از جمله :

روبنده ساده , دو طرفه, شتر گلو , چنگالی, متغیر, پله ای , دوسرجاخورده, اهرمی

 روبند فرز

برای پرکردن زیر روبنده ها و موازی نمودن سطح تماس روبنده با سطح قطعه کار و همچنین برقراری اتصالی مطمئن بین قطعات و روبنده ها , از انواع مختلف زیرسری استفاده می شود که برخی از آنها عبارتند از :

زیرسری ساده , پله ای , شیب دار , قابل تنظیم (جک پیچی) و دندانه دار

روبند فرز

4- دستگاه تقسیم (تایکوپ) ماشین فرز

تایکوپ (Dividing Head or Divider or Indexing Plate) یکی از مهمترین لوازم جانبی در انواع ماشین فرز بوده و امکان موقعیت دهی محیط قطعه کار بر اساس زاویه را فراهم می کند. تایکوپ یا همان دستگاه تقسیم بر اساس مکانیزم حلزون و چرخ حلزون کار می کند و معمولا با دو نسبت 40:1 و 60:1 تولید می شود.

به کمک دستگاه تقسیم می توان فرایندهای ماشینکاری زیر را در ماشین فرز انجام داد :

– چرخ دنده زنی

– ایجاد شیارهای زاویه دار

– تقسیم محیط قطعه به زوایای مساوی

– ایجاد شیارهای مارپیچ

صفحه تقسیم تایکوپ فرز

5- کولت و فشنگی

کولت (Collet) یک نوع ابزار گیر متداول می باشد که در ماشین های فرز برای نگه داشتن تیغه فرز و یا قطعه کار استفاده می شود. کولت با اعمال نیروی یکنواخت محیطی تیغه یا قطعه کار را براحتی مهار می کند. پس از قرار دادن تیغه فرز در داخل کولت , مهره کولت بسته شده و ابزار بطور کامل مهار می شود. کولت ها معمولا از نوع فنری (Spring collet) بوده و از فولاد فنر (Spring steel) در ساخت آنها استفاده می شود.

کولت ابزارگیر فرز فشنگی

کولت بوسیله یک مهره در انتهای میله نگه دارنده خود نصب می شود.

مخروط کولت فشنگی

عموما در بازار و در بین فروشندگان ابزار , کولت تحت عنوان فشنگی و میله نگه دارنده آن بعنوان کولت شناخته می شود. میله نگه دارنده کولت که Collet Holder نام دارد در دو نوع مخروطی (Taper Shank) و استوانه ای (Straight Shank) عرضه می شود.

معمولا یک یا چند سایز میله نگه دارنده و به همراه تعداد زیادی از سایزهای مختلف کولت در قالب یک بسته بندی عرضه می شوند. در باکس کولت ها , آچار مخصوص باز و بست مهره کولت نیز قرار دارد.

باکس مخروط کولت آچار

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

2 پاسخ

 1. kaya yüce گفت:

  Dear Mrs.
  Dear Mr.

  We are a turkish firm based in Istanbul and we are producing Fast Clamping Systems in various size and type since 1991. We put the major amount of our products into the domestic market, also we export them to european countries especially Germany, France, England, and Russia. Our products are represented also in the USA.www.miksan.com

  Best Regards
  Kaya YÜCE

  MİKSAN
  Kartal Caddesi Kastel İş. Merkezi
  D – Blok No. : 50 Yakacık
  34876 Kartal – Istanbul / Türkiye
  Tel : 0090 216 377 15 64
  Fax : 0090 216 377 95 86
  kyuce@miksan.com
  miksan@miksan.com
  http://www.miksan.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *